ندیمی: برای تشکیل احزاب فراگیر تدبیر شود

ندیمی: برای تشکیل احزاب فراگیر تدبیر شود
1394/5/26 |
00:36
شناسه خبر: 30490

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی فصلی بودن را بزرگترین مشکل احزاب در کشور عنوان کرد و گفت که در 36 سال بعد از انقلاب ، حزبی فراگیر در کشور وجود نداشته و لازم است در این باره تدبیر شود.

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)،‌اظهار کرد: همواره بزرگترین مشکل احزاب در ایران فصلی بودن است ، در انتخابات گروه ها ، افراد و جوامعی به یکدیگر پیوند می خورند و حزب تشکیل می‌دهند اما این محل بحث است که چنین تشکیلاتی می تواند ظرف مدت کوتاهی در روستاها و شهرهای کوچک رسوخ کند و حمایت همگانی را داشته باشد یا خیر.

وی افزود: ایراد اول تشکیل چنین احزابی این است که چنین رویکردی به جامعیت نمی انجامد و نمی تواند گستره خود را در سطح کشور تعریف کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: احزاب در ایران متکی به اشخاص هستند و افراد شاخص و لیدرها معمولا سردمدار هستند، از این جهت احزاب امکان تجمع افراد را دارند چراکه شخصیت های مطرح به واسطه نام شان طرفدارانی دارند و امکان جمع آوری افراد را دارند. بنابراین نمی توان انکار کرد که افراد شاخص از این جهت کارکردهایی دارند و موجب گرمای انتخابات هم می شوند زیرا اشخاص در محوریت هستند و بیشتر از افکار جایگاه دارند.

ندیمی فعالیت های استانی، شهرستانی، مرامنامه ،‌اساسنامه ،‌تجمیع نظرات از بالا به پایین به اشتراک گذاشتن نظرات سیاسی را از جمله ملزومات کار حزبی عنوان و خاطر نشان کرد: وقتی قرار است چنین فعالیت هایی وجود داشته باشد، نمی شود کرکره احزاب را تنها در زمان انتخابات بالا کشید بلکه باید از نقش اثرگذار احزاب بر مسئولین استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در 36 سال بعد از انقلاب حزب فراگیری وجود نداشته ، تصریح کرد: باید در این باره تدبیری صورت گیرد. ما هم در زمان بررسی قانون احزاب نظراتمان را درباره کمبودها اعلام کردیم، اینکه جامعه مدنی به احزاب نیاز دارد و احزاب هم اجتماع افکار هستند. ما برای داشتن نظر جمعی، نیازمند کار جمعی هستیم که پرتو آن می توان به خروجی مقبولی از نظر همگان دست یافت.

نظرات | 0 نظر
captcha