نمایندگان مجلس مطرح کردند:

رویکرد مجلس به برجام مثبت است

رویکرد مجلس به برجام مثبت است
1394/5/28 |
08:31
شناسه خبر: 30590

اظهارات نمایندگان مجلس در خصوص فضای کنونی بهارستان حاکی از این است که اگرچه انتقادهایی می‌شود اما باید منتظر تائید برجم بود.

بعد از سالها مذاکره هسته‌ای با غرب طی یک ماراتن دوساله در دولت یازدهم دیپلمات‌های ایرانی و اعضای 1+5 به توافق رسیدند. حالا این توافق در مرحله‌ای است که باید در ایران و آمریکا تصویب شود. از یک‌سوی تندروهای آمریکا همه توان خود را به کار گرفته‌اند تا این توافق بین‌المللی را به شکست بکشانند و از یک‌سو مخالفان توافق و دولت در ایران از مواضع قبلی خود کوتاه نمی آیند.

منافع جناحی و حزبی نیز در این وادی بی‌اثر نیست و جریان رقیب دولت در هر دو کشور نگران از آنکه توافق صورت گرفته در انتخابات آتی و تقسیم‌بندی‌ها سیاسی کشورش به نفع رقیب باشد؛ وارد عمل شده و از هیچ تلاشی برای ناکام گذاشتن آن کوتاهی نمی‌کند.

در ایران نیز بسیاری از رسانه‌های مخالف دولت همچنان بر طبل مخالفت می‌کوبند.

این در حالی است که همه چشم‌ها به مجلس است تا در آخرین ماه‌های فعالیت خود با تصمیم‌گیری در خصوص متن برجام چهره این مجلس را بیش از هر وقت دیگر به نمایش گذارد. اگرچه مخالفان در تلاش‌اند اما به نظر می‌رسد که مجلس اصولگرا قصد ندارد در این خصوص از دریچه منافع حزبی و جناحی بنگرد و بیش از هر چیز بر منافع ملی نظر دارد.

احمد بخشایش عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این پرسش فرارو که مجلس با متن برجام چطور مواجه خواهد شد و پیش‌بینی فعلی بر اساس فضای مجلس چیست؟ گفت: پیش‌بینی نظر مجلس در خصوص برجام کار سختی است اما من فکر می‌کنم که به‌طورکلی رویکرد مجلس مثبت است.

وی افزود: بااین‌حال باید بررسی‌ها صورت گیرد و مشخص شود که نقش این توافق در منافع ملی، تقسیم‌بندی‌ها در سیاست داخلی، اثر بر انتخابات بعدی، ارتباط با آمریکا و ... چیست.

نماینده اردستان همچنین گفت: به نظر من اگر به مجلس بیاید با رویکرد مثبت مواجه می‌شود اما اینکه در خصوص ارسال آن به مجلس اماواگر می‌آورند و یا هنوز تصویب نشده آن را فتح الفتوح می‌خوانند و ... موجب می‌شود که مخالفان هم موضع‌گیری کنند.

حسین گروسی عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با فرارو در این خصوص گفت: دوستان در مجلس نظرات مختلفی دارند اما درمجموع روی این‌که برجام می‌تواند به نفع منافع ملی کشور باشد اتفاق‌نظر دارند.

نماینده شهریار افزود: اعضای کمیسیون مشترک که مسئول بررسی این متن است احتمالاً طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مشخص‌شده و نتیجه بررسی‌های آنها در صحن علنی طرح و به رأی گذاشته خواهد شد.

ابوذر ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی نیز بابیان این‌که رویکرد مجلس نسبت به برجم مثبت است، به فرارو گفت: جلسه‌ای که با اعضای کمیسیون امنیت ملی، آقای عراقچی و قاطبه نمایندگان گروه‌های مختلف داشتیم چند نکته داشت و نشان داد که نگاه کلی مثبت و مبتنی بر منافع ملی است.

وی در خصوص نکات جلسه مورداشاره گفت: نخست اینکه موضوع برجم به‌گونه‌ای است که مداخلات اشخاص در آن تعیین‌کننده نیست چون منافع ملی این‌طور ایجاب می‌کند.

نماینده لاهیجان افزود: رفتار ایران یک رفتاری عکس‌العملی به رفتار غرب، سازمان ملل و خصوصاً کنگره خواهد بود.

به گفته وی مسئله دیگر این است که باید پذیریم که دستاوردهایی در این توافق داشته‌ایم. شاید مسائل خارج از هسته‌ای هنوز باقی باشد اما در بخش هسته‌ای با شرایطی قبلی امکان ادامه کار را نداشتیم.

ندیمی همچنین تأکید کرد: دولت باید لایحه خود را ارائه کند و بحث‌ها در مجلس به محتوای آن مربوط نمی‌شود بلکه بیشتر به روش‌ها می‌پردازد.

اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه نیز در گفت‌وگو با فرارو رویکرد مجلس را نسبت به متن برجام مثبت ارزیابی کرد و گفت: بااین‌وجود انتقاداتی نیز وجود دارد که اغلب در خصوص شرایط و موضوعات آینده طرح می‌شود.

نماینده مسجدسلیمان افزود: نکته قابل‌توجه این است نگاه مجلس برخلاف مواقعی که احساسی است مبتنی بر تأمین منافع ملی است. با این حال باید منتظر ماند و دید که در جریان بررسی‌ها چه مسائلی طرح می‌شود.

وی همچنین گفت: کمیسیون مشترک از هفته آینده بررسی خود را شروع می‌کند و نتیجه کار به صحن خواهد آمد. اکنون در این مرحله نگاه به کلیات برجام مثبت است.

اظهارات نمایندگان مجلس در خصوص فضای کنونی بهارستان حاکی از این است که اگرچه انتقادهایی می‌شود اما باید منتظر تائید برجام بود. روشن است که در این میان نظر نهایی کنگره آمریکا نیز اثرگذار است و باید امیدوار بود که آمریکایی‌ها نیز این توافق بین‌المللی را به رسمیت شناسند.

نظرات | 0 نظر
captcha