کارخانه سیمان دیلمان؛ سوژه تسویه حساب کنندگان جناحی در لاهیجان و سیاهکل

کارخانه سیمان دیلمان؛ سوژه تسویه حساب کنندگان جناحی در لاهیجان و سیاهکل
1398/6/25 |
19:39
شناسه خبر: 83136

مدیران و صاحبان کارخانجات نیز مانند ما مردمی که در منطقه از هزاران سال پیش تاکنون زندگی کرده و نفس میکشیم، میخواهند آسمان ما همچنان آبی باقی بماند.

تاریخچه سیمان
کشفیات باستان‎شناسی و پژوهش‎های انجام گرفته نشان می‎دهد که رومیان نخستین کسانی بودند که از ارزش کاربرد سیمان به مفهوم گیرش و سخت شدن آگاهی پیدا کردند. ۲۷ قرن پیش از میلاد مسیح و تا اواسط قرن هجدهم علاوه بر گل رس و گچ، ماده چسبنده‎ی دیگری به نام آهک پخته به طور مصنوعی تهیه می‌شد که به آهک زنده موسوم بود و از طریق پاشیدن آب، آن را به آهک شکفته تبدیل می‎نمودند.
رومیان با گذشت زمان ماده‎ای را که پوزولان نامیده می‎شد به گرد آهک شکفته افزودند و با آب، ملاتی ساختند که پس از گیرش توانست در هوا و در زیر آب به حالت سخت باقی بماند. درآن عصر، محصولی را که از اختلاط پوزولان و آهک به دست آمد، سیمان یا "CAEMENTE" نامیدند.
نخستین مراحل کاربرد سیمان در ایران به منظور مصرف در اماکن و تاسیسات بیگانگان مقیم کشور بوده است که آنها از سیمان وارداتی در ساخت کلیساها، سفارتخانه‎ها و بنادر تجارتی و نظایر آن استفاده کرده‎اند اما تحولات اجتماعی و حرکات صنعتی شدن کشور، لزوم تهیه سیمان را روز به روز بیشتر نمود و از زمانی که احداث ساختمان‎های بزرگ همچون ساختمان راه آهن دولتی، پل‌ها، تونل‎ها و ایستگاه‎ها آغاز شد سیمان نیز در گروه اقلام وارداتی کشور قرار گرفت و از این رو دولت تصمیم گرفت ماشین‎آلات لازم را برای احداث کارخانه کوچکی با ظرفیت تولیدی یکصد تن سیمان در روز خریداری نماید و در سال ۱۳۱۰ در هفت کیلومتری جنوب تهران نزدیک به کوه‎های بی بی شهر بانو و کوه سرسره، احداث اولین کارخانه سیمان ایران آغاز شد.

 

تعریف سیمان
سیمان ماده‌ای چسبنده‌ است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا است و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به محصول ایجاد شده، پس از حرارت دادن مواد معدنی نام برده شده، کلینکر گویند. کلینکر  یکی از مواد اولیه تولید سیمان به شمار می‎رود و یک محصول فرایندی است که برحسب نوع سیمان، ترکیب مواد اولیه تعیین می‌شود. از آسیاب کردن کلینکر به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ، انواع مختلف سیمان بدست می‌آید. با اضافه نمودن پوزولان به کلینکر، سیمان پوزولانی حاصل می‌شود و و از پودر کردن کلینکری که عمدتا از اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و آهنی بدست می‌آید، سیمان پرتلند تولید می‎شود. تفاوت سیمان پرتلند و پوزولانی به این صورت است که بتن دارای پوزولان، نسبت به بتن با سیمان پرتلند آهسته تر به مقاومت اولیه می‌رسد، اما مقاومت نهایی آن، بیشتر از مقاومت بتن با سیمان پرتلند است.
سیمان در ایران در تیپ‎های مختلفی با درجه یک تا پنج و در انواع پرتلند و پوزولانی تولید می‎شود و این اختلاف درجه بندی ارتباط با کاربرد و محیط مصرف سیمان دارد به شکلی که میزان سولفات، کلر و در معرض آب و هوا بودن ترکیب مواد اولیه در تولید سیمان مورد نیاز در سازه را تغییر می‌دهد.
۸۶ واحد تولیدی سیمان در کشور بر اساس آمار رسمی حضور دارند که برخی از آنها در مرحله پیش بهره برداری بوده یا برخی از آنها به دلایلی توقف تولید دارند. ظرفیت اسمی تولید سیمان و کلینکر مجموع این واحدها به ترتیب ۷۷٫۵ میلیون تن سیمان و ۷۵٫۶ میلیون تن کلینکر است.

 

 

نقد منصفانه یا انتقام جویی سیاسی !؟
نقد مهمترین عامل اصلاح جوامع مدنی است. در نقد ابتدا باید یک پدیده به درستی دیده شده و نقاط ضعف و قوت آن بر اساس جغرافیای مفهومی و زمانه‌اش، شناخته شود. اساس نقد از یک التزام اجتماعی حاصل می‌شود تا جامعه ضعف‌های خود را شناسایی کرده و نسبت به رفع و اصلاح آن‌ها اقدام کند.
خوب دیده شدن پدیده، رویکرد عالمانه و مشفقانه برای اصلاح و رعایت اخلاق از مهم‌ترین شاخص‌های نقد است. نقد دنبال تخریب نیست بلکه تلاش می‌کند با رویکرد عالمانه و مشفقانه دنبال اصلاح‌گری باشد و با رعایت اخلاق دنبال این نیست که بی‌جهت یک بخشی از پدیده را بزرگ و بخش دیگری را کوچک جلوه دهد.
نقدی که عالمانه و مشفقانه نبوده و اصول اخلاقی را رعایت نکند، برای جامعه مشکل ایجاد می‌کند. چنین نقدی که از مسیر اصلی خود خارج شده است به جای حل مشکلات منجر به تزاحم نهادها، افراد و جریان‌ها شده و نوعی عداوت و دشمنی را رقم می‌زند. اگر نقد ابزاری برای تسویه حساب باشد، می‌تواند به جامعه آسیب جدی بزند.
نبود پیوست رسانه ای دقیق در موضوعات عمومی باعث تبدیل شدن یک مسئله ملی و عمومی به مسئله ای جناحی می شود. نباید عده ای از اتفاق ناگواری که برای مردم افتاده است، تسویه حساب های جناحی کنند و این حادثه را بهانه ای برای انتقام جویی سیاسی بدانند.

 

معایب کارخانه سیمان و راهکار های کاهش آلودگی
سیمان یکی از مصالح بسیار مهمی است که در بخش های مختلف عمرانی کاربرد فراوانی داشته و به همبن جهت از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار می باشد. فرآیند تولید سیمان بنحوی است که در مراحل مختلف تولید آن اعم از استخراج، انفجار، بارگیری و حمل مواد معدنی و باراندازی، انبار و آسیاب نمودن مواد اولیه، تولید و انبارداری، بارگیری و حمل محصولات کارخانه، آلودگی های زیادی در محیط منتشر می گردد.
انتشار این آلودگی ها موجب بروز خطرات و خسارتی میگردد که بعضاٌ محیط زندگی انسانها، گیاهان و جانوران را خطرساز می نماید. برای جلوگیری از بروز این خطرات، اقدامات و راههایی وجود دارد که مشتمل بر مواردی از قبیل: نصب فیلتر در مراحل مختلف تولید و انتشار گرد و غبارات، در معادن در انبارها در آسیابها و کوره های پخت و اختلاط و یا قرار دادن تجهیزات در محیط های بسته، استفاده از پاشنده های آب، کف سازها و مواد شیمیایی جایگزین و الک ها هستند.
مهمترین نکته این است که مدیران و صاحبان کارخانجات نیز مانند ما مردمی که در منطقه از هزاران سال پیش تاکنون زندگی کرده و نفس میکشیم، میخواهند آسمان ما همچنان آبی باقی بماند. آنان نیز مثل همه منتقدان می اندیشند. راههای متعددی برای آن وجود دارد و هم آنان این راهها را می شناسند و هم کارشناسان سازمان محیط زیست. پس نهایت تلاش خود را برای به حداقل رساندن معایب به کار می گیرند.

 

 

مزایای سیمان سبز دیلمان
شاید برخی از عزیزان بیاد نداشته باشند و یا شاید خود را به خواب بزنند، ولی زمانی شهرک صنعتی سیاهکل یکی از نقاط و مراکز صنعتی و اشتغالزا در گیلان بود که در هریک از واحدهای صنعتی آن تعداد زیادی نیروی انسانی بومی شهرستان مشغول به کار بودند،‌ اما پس از سال های به دلایل مختلف از جمله گرانی ها و سخت شدن فرآیند تولید از لحاظ تأمین مواد اولیه و حتی بازار داخلی، صاحبان کارگاه ها و واحد ها را مجبور به تعطیلی نمودند.
شرکت سیمان سبز دیلمان که وابسطه به گروه صنعتی کاوه پارس از شرکتهای هلدینگ بنیاد مستضعفان می باشد در اردیبهشت ماه 1392 در منطقه باستانی استان گیلان (دیلمان) واقع در 65 کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل و 80 کیلومتری شهرستان رشت به بهره برداری کامل رسیده و قادر به تولید سالیانه 1.200.000 تن انواع سیمان می باشد.
این واحد تولیدی با دسترسی به معادن بسیار غنی، شرایط منحصر به فردی بین سایر تولیدکنندگان منطقه به خود اختصاص داده و با بکارگیری پیشرفته ترین تکنولوژی و ماشین آلات روز دنیا، قادر به تولید انواع سیمان های مقاومت بالا، ضد سولفات با آلکالی پایین می باشد. علیرغم اینکه زمان کوتاهی از ورود به بازار نگذشته است، محصولات سیمان گیلان سبز تحت نام ((سیمان دیلمان)) با داشتن کیفیت فراتر از استانداردهای معمول مورد توجه و عنایت مشتریان داخلی و خارجی خصوصا کشورهای حوزه CIS قرار گرفته و روز به روز به دریافت تقاضاهای خریداران افزوده می گردد.
احداث کارخانه سیمان مزایای زیادی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار و تربیت نیروی متخصص از بین روستاییان، ایجاد و تکمیل زیرساختها نظیر حمل‌ و نقل، توسعه شبکه‌های انتفال انرژی، آب و اضافه شدن بخش مولد معدن در کنار بخش کشاورزی و دامداری به عنوان مولفه‌های اصلی اقتصاد مناطق غیرشهری را به دنبال دارد. حل بحران بیکاری در مناطق محروم اصلی‌ترین مزیت احداث این کارخانه سیمان در منطقه است و بدون شک نبود چنین نعمت‌های طبیعی می‌توانست بحران بیکاری در آن منطقه را چندین برابر کند.

 

چند سوال ...
اما روی سخن ما با تسویه حساب کنندگان جناحی در لاهیجان و سیاهکل است که لباس دلسوز و منتقد را پوشیده اند و مداوماً می گویند: چرا کارخانه سیمان در دیلمان احداث شد؟
سوالاتی در رابطه با مطالب عوام فریبانه ی تسویه حساب کنندگان جناحی منتقد نما، در ذهن پدیدار می شود:
آیا منتقدان می دانند که وقتی معدن مواد اولیه سیمان در کوه های دیلمان وجود دارد، نمی توان کارخانه را در رودبنه احداث کرد؟
آیا منتقدان می دانند اکه اگر کارخانه سیمان در دیلمان احداث نمی شد، کمی آن طرف تر و در شهرستان همجوار احداث می شد؟
آیا منتقدان می دانند احداث کارخانه سیمان بهانه ای برای تسریع در رساندن خط انتقال گاز و تقویت برق و زیرساخت های منطقه شد؟
آیا منتقدان می دانند به بهانه سیمان می شد و می توان راه سیاهکل و دیلمان را تعریض و بازسازی و بهسازی کرد؟
آیا منتقدان می دانند هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از راه کارخانه سیمان دیلمان امرار معاش می کنند؟
آیا از سال 94 به بعد اقدام عملی (نه حرفی و وعده ای) برای حل مشکلات مردم منطقه دیلمان صورت گرفت؟

 

 

آن روی سکه ...
از سوی دیگر نیز این منتقد نماها، مدعی می شوند: (( کارخانه سیمان باعث نابودی دیلمان می شود ))
با هم وضعیت چند کارخانه سیمان و مسافت آن تا شهرهای بزرگ و جمعیت آنها را بررسی می کنیم:
کارخانه سیمان ارومیه: (35 کیلومتری ارومیه) - (جمعیت ارومیه: 736224 نفر)
کارخانه سیمان اردبیل: (20 کیلومتری اردبیل) - (جمعیت اردبیل: 529374 نفر)
کارخانه سیمان بوشهر: (7 کیلومتری برازجان) - (جمعیت برازجان: 110567 نفر)
کارخانه سیمان زنجان : (12 کیلومتری زنجان)- (جمعیت زنجان: 470000 نفر)
کارخانه سیمان شهرکرد : (35 کیلومتری شهرکرد)- (جمعیت شهرکرد: 190441 نفر)
کارخانه سیمان قشم : (7 کیلومتری درگهان)- (جمعیت درگهان: 14525 نفر)
کارخانه سیمان کرمان : (17 کیلومتری کرمان)- (جمعیت کرمان: 738724 نفر)
کارخانه سیمان کویر کاشان : (5 کیلومتری کاشان)- (جمعیت کاشان: 304487 نفر)
کارخانه سیمان هرمزگان : (4 کیلومتری بندر خمیر)- (جمعیت بندرخمیر: 56148 نفر)
کارخانه سیمان خزر:(1 کیلومتری لوشان و 19 کیلومتری منجیل)- (جمعیت لوشان: 33500 نفر – جمعیت منجیل: 17396 نفر)

کمتر کسی است که از جوار کارخانه سیمان آبیک عبور نکرده باشد. این کارخانه وسط سه شهر پرجمعیت آبیک و نظر آباد و هشتگرد و در مجاورت اتوبان کرج - قزوین واقع شده و جمعیت حدود 300 هزار در اطراف این کارخانه زندگی می کنند. آیا در بین این 300 هزار نفر، یک کارشناس و متخصص و منتقدی وجود ندارد که این کارخانه را 100% دارای ایراد بداند؟ کسی نیست که این کارخانه را عامل نابودی آبیک و نظر آباد و هشتگرد معرفی کند؟
کارخانه سیمان آبیک :
7 کیلومتری آبیک (جمعیت آبیک: 104417 نفر)
8 کیلومتری نظرآباد (جمعیت نظرآباد: 119512 نفر)
14 کیلومتری هشتگرد (جمعیت هشتگرد: 55640 نفر)

با همه توصیفات به این بیت از سهراب سپهری می رسیم: چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید ...

 

نظرات | 0 نظر
captcha