۸۲ درصد مطالبات چایکاران سیاهکلی پرداخت شد

۸۲ درصد مطالبات چایکاران سیاهکلی پرداخت شد
1398/7/21 |
12:41
شناسه خبر: 83151

رئیس اداره چای شهرستان سیاهکل گفت: تاکنون ۸۲ درصد از مطالبات چایکاران این شهرستان پرداخت شده است.

مقصود حسینی پیرکوهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا اظهار داشت: از آغاز برداشت چای تا امروز حدود پنج هزار و ۱۲۵ تن برگ سبز چای چایکاران  این شهرستان  به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۴۶ میلیون تومان توسط شش کارخانه خریداری شده است که تا کنون حدود ۱۱ میلیاردو ۵۲۸ تومان بهای برگ سبز به عنوان مطالبات کشاورزان پرداخت شده است .

وی  افزود : از این میزان برگ سبز تحویلی توسط کشاورزان تا کنون یک هزار و ۱۷۸ تن چای خشک توسط واحدهای چایسازی  در شهرستان سیاهکل تولید شده است .

وی با اشاره به اینکه بعضی از کارخانه های چایسازی به روز نیز سهم خود را به چایکاران پرداخت می کنند، اضافه کرد: تمامی کارخانه های چایسازی شهرستان سیاهکل سهم خود را تا تاریخ پانزدهم مرداد ماه پرداخت کرده اند و سهم دولت هم تا آن تاریخ به حساب چایکاران واریز شده است.

 حسینی به سهم دولت و کارخانه ها در خرید تضمینی برگ سبز تولیدی چایکاران اشاره و خاطرنشان کرد: هر کیلو گرم برگ سبز درجه یک از تاریخ اول خرداد ماه سال جاری به نرخ حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان خریداری شده که پرداخت سهم دولت ۴۶ درصد و سهم کارخانه ها ۵۴ درصد و قیمت هرکیلو گرم برگ سبز چای درجه دو ، دو هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است که سهم کارخانه ۶۰ درصد و سهم دولت ۴۰ درصد است.

رییس اداره چای سیاهکل تصریح کرد:اگر هر چایکار برای دریافت تسهیلات به منظور خرید ادوات کشاورزی مثل دستگاه هرس و برگ چین و غیره برای هر مساحت از باغ چای متقاضی دریافت تسهیلات باشد از طرف اداره چای به صندوق توسعه چای معرفی و با سود چهار درصد به وی تسهیلات  تعلق می گیرد.

چای در گیلان در سه نوبت بهاره ، تابستانه و پاییزه برداشت می شود که بیشترین و بهترین کیفت را چای بهاره دارد.

شهرستان سیاهکل با داشتن دو بخش مرکزی و دیلمان دارای یکهزار و 600 هکتار باغ چای است که در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارند.

 از جمعیت ۴۷ هزار نفری سیاهکل  حدود چهار هزار و ۲۰۰ نفر به امر چایکاری اشتغال دارند.

نظرات | 0 نظر
captcha