بحران اراضی در شمال کشور/ متراژ زمین‌های زراعی و باغی گیلان دائماً در حال کاهش است

بحران اراضی در شمال کشور/ متراژ زمین‌های زراعی و باغی گیلان دائماً در حال کاهش است
1398/7/21 |
12:51
شناسه خبر: 83152

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان از خطر کاهش متراژ زمین‌های زراعی و باغی این استان خبر داد و گفت: مسائل ارثی و بالطبع قطعه‌بندی کردن اراضی توسط وراث از اصلی‌ترین عوامل بروز این اتفاق است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، یاور پیرعلایی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بحث تسطیح و ساماندهی اراضی شالیکاری گیلان یکی از اولویت‌های این استان به‌شمار می‌رود اظهار داشت: مستندات و آمارها نشان می‌دهد متراژ زمین‌های زراعی و باغی گیلان به‌علت وجود مسائل ارثی دائماً در حال کاهش یافتن است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان، توسعه روستایی در تمام ابعاد آن را از اهداف اساسی دولت اعلام کرد و بیان داشت: توسعه روستایی شاخص‌های بسیار متعددی از حیث برخورداری از امکانات و تجهیزات تا درآمدهای پایدار دارد که تحقق هر کدام از این مؤلفه‌ها به برنامه‌ریزی و صرف اعتبارات نیازمند است.

پیرعلایی دانش بومی، سطح مشارکت‌های مردمی، سرمایه‌گذاری و تأمین درآمدهای پایدار در سطح روستاها را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: در این زمینه‌ها تاکنون استانداری گیلان و دستگاه‌های اجرایی کارها و اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اند که البته روند این خدمات‌رسانی‌ها در مناطق روستایی همچنان ادامه دارد.

وی سطح برخورداری روستاهای استان گیلان در حوزه برق‌رسانی را مورد اشاره قرار داد و در تشریح این موضوع تصریح کرد: هم‌اکنون در سطح 2 هزار و 557 روستای گیلان عملیات برق‌رسانی انجام شده است و طبق آمارهای موجود نیز صد در صد روستاهای بالای 20 خانوار این استان از نعمت برق برخوردار هستند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان از گازرسانی به 2 هزار و 15 روستای این استان نیز خبر داد و ابراز داشت: 298 هزار خانوار روستایی در گیلان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و با توجه به پایان عملیات گازرسانی در 93 روستای دیگر، آمار برخورداری این استان از حیث گازرسانی تا پایان سال افزایش می‌یابد.

پیرعلایی با اعلام اینکه تاکنون به هزار و 678 روستای گیلان آب‌رسانی شده است، برخورداری 763 هزار نفر از خدمات آب آشامیدنی سالم و بهداشتی را مورد توجه قرار داد و گفت: در حوزه ارتباطات نیز 2 هزار و 479 روستا از تلفن خانگی ثابت و 2 هزار و 268 روستای استان گیلان نیز از امکان اینترنت پرسرعت برخوردار هستند.

وی با ابراز اینکه گیلان بین دیگر استان‌ها از حیث وجود تعداد دهیاری‌ها در رتبه پنجم کشوری قرار گرفته است از سکونت 36.7 درصد مردم این استان در مناطق روستایی سخن گفت و خاطرنشان کرد: استان گیلان دارای 43 بخش، 109 دهستان، 2 هزار و 567 روستا، هزار و 832 دهیاری و 927 هزار نفر جمعیت روستایی است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان با تأکید بر اینکه شاخص توسعه انسانی دارای سه مؤلفه مهم است تصریح کرد: سطح امید به زندگی از بدو تولد، آموزش و سطح اقتصادی از جمله این مؤلفه‌ها محسوب می‌شوند و گیلان از لحاظ شاخص‌های توسعه انسانی در مناطق روستایی در رتبه پنجم کشوری قرار دارد.

نظرات | 0 نظر
captcha