مسئولیت شهرداری‌ها؛ از حفظ و نگهداری درختان تا جمع آوری آبهای سطحی

مسئولیت شهرداری‌ها؛ از حفظ و نگهداری درختان تا جمع آوری آبهای سطحی
1398/7/21 |
13:07
شناسه خبر: 83155

هر شهروند در جامعه شهری دارای حقوقی می‌باشد و مطالبات و تقاضاهای شهروندان عمدتاً معطوف به چند مقوله است که ماده ۵۵ از فصل ششم قانون شهرداری‌ها مصوب ۳۴/۴/۱۱ عمده‌ترین وظایف شهرداری مقرر داشته است.

مهسا پیری

«آب گرفتگی معابر و خیابان‌ها بر اثر بارش شدید باران»

«سقوط درخت بر خودرویی بر اثر وزش شدید باد»

از جمله خبرهایی است که کم و‌بیش می‌شنویم

حال فرض کنید که از این قبیل مشکلات برایتان حادث شود ایا نسبت به شیوه مطالبه خسارت و میزان مسولیت نهاد مربوطه اگاهی دارید؟؟ شهرداری به عنوان یک نهاد حقوق عمومی غیر دولتی در ایفای وظایف خدمات رسانی به شهروندان ممکن است باعث بروز خسارت‌هایی شود.

هر شهروند در جامعه شهری دارای حقوقی می‌باشد و مطالبات و تقاضاهای شهروندان عمدتاً معطوف به چند مقوله است که ماده ۵۵ از فصل ششم قانون شهرداری‌ها مصوب ۳۴/۴/۱۱ عمده‌ترین وظایف شهرداری که رابطه مستقیم و ملموسی با حقوق شهروندی دارد مقرر داشته است حال به بیان برخی از این وظایف می‌پردازیم.

_ایجاد خیابان‌ها، کوچه‌ها، میادین … مجاری آب و توسعه معابر

_تنظیف، نگهداری، تسطیح معابر، انهار عمومی، مجاری آب و فاضلاب

اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق، رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه‌ها، پرکردن و پوشاندن چاهها و چاله‌های واقع در معابر و… علاوه بر قانون صدر الاشاره لوایح و قوانین خاص در این خصوص نگاشته شده که میزان مسئولیت شهرداری را مشخص می‌کند از جمله لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها و …

به طور مثال به سقوط درخت بر خودرو می‌پردازیم. شهرداری مسئول حفظ و نگهداری از اشجار در محدوده شهری بوده و در صورتی که بر اثر عدم حفظ و نگهداری موجب ورود خسارت به اشخاص یا اموال گردد باید خسارت وارده را جبران کند شهرداری را می‌توان به صورت مطلق نسبت به چنین زیان‌های مسئول دانست چرا که شهرداری مکلف است از وضعیت درختان اگاه باشد پس اصل بر اگاهی است و اثبات خلافان نیز به معنای ترک وظیفه و تقصیر خواهد بود.

یا مثال دیگری که می‌توان زد افتادن لاستیک خودرو به درون چاله که به وفور در سطح شهر و کوچه‌ها مشاهده می‌شود که ممکن است گاهی موجب پنجری و آسیب‌های دیگری گردد. در ساده‌ترین حالت ممکن از چندین ساعت تا چندین روز ممکن است موجب اتلاف وقت شهروندان گردد فارغ از خسارت مادی که وارد می‌کند. در این خصوص زیان دیده می‌تواند طی تماس با کلانتری منطقه و تنظیم صورتجلسه و شهادت شهود به پیگیری قضایی امر و مطالبه خسارت از طریق ازجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری براید.

متاسفانه علیرغم سهل انگاری شهرداری‌ها  به ندرت شاهد مطالبات مردمی در این خصوص هستیم. چنانچه شهروندان درصدد مطالبه حقوق خود برایند کثرت مطالبات مسئولین را به چاره اندیشی وا می‌دارد.

 

مهسا پیری- وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی

نظرات | 0 نظر
captcha