استقبال شالیکاران لاهیجان از کشت کلزا

استقبال شالیکاران لاهیجان از کشت کلزا
1398/7/21 |
13:09
شناسه خبر: 83156

مدیرجهادکشاورزی شهرستان لاهیجان گفت:با استقبال وسیع شالیکاران لاهیجانی از دانه روغنی کلزا به عنوان کشت دوم ، 700هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان برای بذر پاشی این گیاه آماده شده است.

گودرز کمالپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات کشت دانه روغنی کلزا از دهم مهر ماه آغاز می شود و تا 15 آبان باید پایان یابد که سهم شهرستان لاهیجان از کشت  چهارهزار هکتاری  این محصول در گیلان، فصل زراعی جاری  700هکتار است .

وی  با اشاره به اینکه  طبق پیش بینی حداقل 50درصد این  اراضی آماده شده زیر کشت کلزا می  روند ،یاداور شد: تاکنون یکصد هکتار از  اراضی  شالیزاری شهرستان لاهیجان شخم زده شده  و آماده برای  کشت شده اند  و 20هکتارهم آماده بذرپاشی هستند.

وی افزود: در سال های گذشته کشت دانه روغنی کلزا به عنوان کشت دوم در شهرستان لاهیجان انجام نمی گرفت و یا اگر انجام می شد ناچیز بود ولی  امسال با توجه به وارداتی بودن  بیش از 90درصد روغن و  در پی اعلام وزیرجهادکشاورزی مبنی بر لزوم افزایش تولید روغن در داخل کشور و گام برداشتن در جهت  خودکفایی در تولید این محصول  و با توجه به کلاس های ترویجی برگزار شده در سطح شهرستان برای کشاورزان ،آنان برای کشت دانه روغنی کلزا به عنوان کشت دوم در اراضی شالیزاری خود داوطلب شدندو بطور وسیعی از آن استقبال کردند.

وی اظهارداشت:از سوی  شرکت پشتیبانی کوثر بذر در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و در کلیه مراحل کشت و برداشت از نظر اعتباری به کشاورزان  کمک می شود و محصول نیز بصورت یارانه ای از آنان  خریداری خواهدشد.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان لاهیجان خاطرنشان کرد : از هر هکتار شالیزار بین یک ونیم تا دو ونیم تن محصول دانه روغنی کلزا  قابل برداشت است .

به گفته وی موعد کشت دانه روغنی کلزا در لاهیجان 10 مهر تا 15 آبان و  هنگام  برداشت محصول از اول اردیبهشت ماه سال آینده،  پیش از آغاز  کشت  برنج است .

نظرات | 0 نظر
captcha